Šolski projekti
- Beremo skupaj – bralni projekt > 1.–3. r.
- Bralni vlak
- Pozor, fantje berejo!
- Novoletne voščilnice
- Noč branja za nadarjene
- Čajanka za spodbujanje branja
- Teden brez telefona
- Vrstniška mediacija
- Povezani v 2025
BEREMO SKUPAJ – BRALNI PROJEKT 1.–3. r.
Učenci bodo tedensko domov odnašali knjige in jih prebirali skupaj s starši, nato pa sošolcem o prebranem poročali v šolski knjižnici, kamor bodo vsak teden skupaj z razredničarko prihajali po določenem urniku.
BRALNO POPOTOVANJE – BRALNI VLAK
V okviru aktiva za razvoj bralne pismenosti bomo nadaljevali z bralnim popotovanjem (bralni vlak), s čimer želimo spodbuditi višje število učencev, ki opravijo BZ.
POZOR, FANTJE BEREJO!
V sodelovanju s športnim pedagogom in knjižničarko bodo v knjižnici potekala bralna srečanja s fanti 2. triade; na srečanjih bodo brali, se pogovarjali o prebranih vsebinah in »športali«.
NOVOLETNE VOŠČILNICE
Izdelovali jih bomo v vseh oddelkih PB, potem pa ponudili podjetjem v bližnji okolici. Z izdelavo bomo letos začeli že v drugi polovici novembra, da bomo imeli dovolj časa.
NOČ BRANJA ZA NADARJENE UČENCE
V aprilu bomo z različnimi delavnicami izpeljali projekt za spodbujanje branja nadarjenih učencev.
ČAJANKA ZA SPODBUJANJE BRANJA
Februarja bomo z učenci RS, ki imajo pri branju (še) težave, izpeljali bralno čajanko. Pričarali bomo prijetno popoldne ter jih na zabaven in prijeten način ob ustvarjanju v zanimivih delavnicah pritegnili k branju.
TEDEN BREZ TELEFONA
Februar bomo posvetili ozaveščanju o prekomerni rabi mobilnih telefonov. Ves mesec bodo potekale različne aktivnosti. Z učenci se bomo pogovarjali o pasteh prekomerne uporabe in izvedli »teden brez telefona«, s čimer želimo, da učenci svoj prosti čas raje namenijo drugim dejavnostim, kot so npr. branje, šport, druženje …
VRSTNIŠKA MEDIACIJA
Mediacija bo potekala na Rs in PS. Mediatorka Sergeja Harinski bo na voljo vsem razrednikom za morebitne mediacije med učenci, na PS bo po potrebi na petkovih ODS izvedla krajše delavnice (čustva, dve strani zgodbe, jaz sporočila, poslušanje…).
POVEZANI V 2025
V okviru že tradicionalnega projekta na zadnji delovni dan koledarskega leta bomo tokrat poustvarjali na temo igre, v nadaljevanju izdelovali voščilnice (mlajši starejšim in obratno) ter se medgeneracijsko povezali ob različnih dejavnostih.
OBOGATITVENI PROGRAM; filmska predstava
V okviru tedna otroka si bomo z učenci 8. in 9. r. ogledali film ŠEPET METULJA (Kino Metropol).
PROJEKTI V OKVIRU ŠOLSKE SKUPNOSTI; točka 14.
Občinski projekti
MLADI RAZISKOVALEC
Z Občino bomo sodelovali pri raziskovalni dejavnosti. Mentorji bodo skupaj z učenci oblikovali nekaj raziskovalnih nalog različnih predlaganih tem. V tem šolskem letu smo tudi organizatorji zaključne predstavitve.
Državni projekti
- Zdrava šola
- Zlati Sonček, 1.-3. r.
- ŠPF, 1.–9. r.
- Rastem s knjigo, 7. r.
- Šolska shema
- Evropska vas
- Šolski parlament
- Kulturna šola
- Otroci pojejo slovenske pesmi in se veselijo
- Varno na kolesu
- Pozdrav ptic miru
- Varno s soncem
ZDRAVA ŠOLA
V letošnjem in tudi v naslednjem šolskem letu bo rdeča nit preprečevanje medvrstniškega nasilja z geslom »Za varno in vključujoče šolsko okolje«. Spodbujanje šolskega okolja, v katerem se učenci počutijo del šole (sprejeti, pravično in spoštljivo obravnavani), predstavlja pomemben element pri promociji zdravja v šoli in preprečevanja različnih oblik agresivnega vedenja. Pozitivno šolsko okolje pomeni manj vedenjskih težav, boljši učni dosežki, pripomore k večji povezanosti in zmanjšanju medvrstniškega nasilja. O slednjem bo z učenci spregovoril tudi policist.
Na RS bomo posamezne vsebine prilagodili posamezni starostni skupini in jih vključili v obliki delavnic. Poleg projektov in dejavnosti, ki že potekajo, pa se bomo posvetili še področjem, kot so:
- zdrava prehrana
- duševno zdravje
- gibanje
- pomen spanja
- tehnike umirjanja
Na področju spodbujanja zdravih prehranjevalnih navad bomo sodelovali z učiteljico GOS, šolsko kuhinjo in Centrom za krepitev zdravja ZD Žalec. Delo bo potekalo tudi s pomočjo ključnih tem in usmeritev priročnika NIJZ »Slastno, hrustljavo, zdravo«. Ob Tradicionalnem slovenskem zajtrku bomo učence spodbudili k pripravi zdravega zajtrka, pripravi različnih zdravih namazov in prigrizkov. Vsakodnevno jih bomo navajali na red, higieno, poudarjali pomen kulturnega prehranjevanja in jih spodbujali k čim manjši količini zavržene hrane.
Vsebine s področja duševnega zdravja bomo izvajali na osnovi programa in priročnika To sem jaz. Poleg mediacije in podpore svetovalnih delavk bomo izvajali še delavnice po priročniku Zorenje skozi To sem jaz za učence ustreznih starostnih skupin.
Na področju gibanja bomo poleg obveznega programa vsakodnevno izvajali RO (gibanje na prostem) ter v pouk vnašali vsebine FIT pedagogike in minute za zdravje. V okviru RaP bomo izbirali gibalne dejavnosti, primerne posamezni starostni skupini, spodbujali druge oblike (planinski pohodi, Gibam – pomagam …), se povezovali z različnimi generacijami, se priključili vseslovenski akciji »Pokloni čas, polepšaj dan«, ki sovpada s Nacionalnim mesecem skupnega branja.
Preko delavnic in tiskanega gradiva bomo učence ozaveščali o pomenu spanja za učno uspešnost in dobro počutje ter jih učili tehnik umirjanja.
ZLATI SONČEK
Program je namenjen otrokom do 11. leta starosti (1.–3. r.) in ponuja učenje novih spretnosti, razvijanje in primerjanje gibalnih sposobnosti ter ohranjanje zdravja. Namen je motivirati že najmlajše za gibalno dejavnost, predvsem pa v njih vzbuditi željo, potrebo in navado po športni igrivosti v vseh starostnih obdobjih.
ŠOLSKI PLESNI FESTIVAL (ŠPF)
V sodelovanju s Plesno zvezo Slovenije bomo organizirali ŠPF. Učenci, ki jih ples veseli, se bodo naučili tekmovalnih koreografij (hip-hop, pop in latino) in jih odplesali po svojih najboljših močeh.
Za učence 1. triade ŠPF ni tekmovalno naravnan, ampak se z naučenimi koreografijami samo javno predstavijo.
Šolsko tekmovanje za 2. in 3. triado bo predvidoma marca. Udeležili se ga bodo učenci 4.–9. r. Za 6 najboljših plesalk oz. plesalcev, ki jih bo izbrala strokovna žirija, se bo tekmovanje (predvidoma v aprilu) nadaljevalo na regijskem nivoju, kjer se tekmovalni del za 2. triado zaključi. V kolikor se na regijskem tekmovanju ekipa 3. triade dovolj dobro odreže, je pred njimi še državno (predvidoma v maju).
Plesalke in plesalci 3. triade bodo na tekmovanju sodelovali tudi v kategoriji šolskih plesnih produkcij – to pomeni z lastno tekmovalno koreografijo.
RASTEM S KNJIGO
7-šolci bodo obiskali Medobčinsko splošno knjižnico v Žalcu, kjer jim bodo predstavili delo splošne knjižnice in domoznanski oddelek. V okviru projekta bodo v dar prejeli knjigo, na obisk pa se bodo pripravili v okviru KIZ v šolski knjižnici. Projekt bomo izpeljali v okviru kulturnega dne, zato si bodo učenci ogledali še nekatere kulturne znamenitosti Žalca.
ŠOLSKA SHEMA
Številne družine svojim otrokom ne zmorejo več zagotoviti zadostne količine svežega sadja in zelenjave, povečuje se delež otrok s prekomerno telesno težo zaradi uživanja že pripravljenih jedi in slaščic, zato bomo tudi letos sodelovali v evropskem projektu »SISTEM RAZDELJEVANJA SADJA V ŠOLAH« s finančno podporo Evropske skupnosti.
Sveže sadje iz ŠOLSKE SHEME bo učencem na voljo vsak ponedeljek poleg redne šolske prehrane. Pomen uživanja obojega bo vpleten v učne vsebine, starše pa bomo informirali preko spletne strani in oglasne deske na šoli.
EVROPSKA VAS
Državni projekt, katerega cilj in namen sta spodbuditi medkulturno razumevanje, toleranco, solidarnost, spoznavanje drugih narodov in držav v EU ter hkrati povečati zavedanje lastne kulturne identitete. Učenci iz različnih sodelujočih vrtcev in šol na inovativen način spoznavajo države EU, njihove značilnosti in jih ob obeležitvi dneva Evrope (9. 5. 2025) predstavijo na osrednji kulturni prireditvi na Glavnem trgu v Celju. V projektu bo skozi vse leto sodelovala vsa šola, država, ki jo bomo raziskovali, pa je Švedska.
OTROŠKI PARLAMENT
Otroški parlament je ena od oblik spodbujanja otrok k izražanju lastnih mnenj o številnih vprašanjih. Otroci se vedno znova soočajo z izzivi odraščanja, zato so izbrane teme vedno aktualne. Otroški parlament je javna razprava otrok na temo, ki jo izberejo osnovnošolci na državnem otroškem parlamentu. Vsako leto tako aktivno parlamentiramo o izbranih temah; letošnja izbrana tema je »Šolski sistem«.
OTROCI POJEJO SLOVENSKE PESMI IN SE VESELIJO
Tudi v tem šolskem letu bo nekaj naših učencev sodelovalo v vseslovenskem projektu Otroci pojejo slovenske pesmi in se veselijo, ki ga Radio Tednik Ptuj, že nekaj let zapored organizira skupaj z občinami in OŠ iz Podravja, Savinjske regije, osrednje Slovenije in tudi Primorske. Pri tem sodeluje tudi Novi tednik in Radio Celje. Skupna želja medijske družbe je, da projekt postane vseslovenski in da se vanj vključi čimveč osnovnih šol iz Slovenije.
VARNO NA KOLESU
Projekt je v organizaciji Butan plina in v sodelovanju z agencijo RS za varnost v prometu namenjen vsem osnovnošolcem. Z različnimi nalogami spodbuja k usvajanju in utrjevanju prometnih pravil in varni uporabi kolesa kot trajnostnega prevoznega sredstva. Na šoli bomo sodelovali z zbiranjem prevoženih kilometrov (Mladi mojster in likovna delavnica).
POZDRAV PTIC MIRU
Mednarodni Unescov projekt OŠ Lava, katerega cilj je ozaveščanje učencev, dijakov in ljudi v okolju o pomenu miru in vzdrževanju dobrih medsebojnih odnosov doma in po svetu.
Cilji projekta so:
- razvijanje socialnih veščin za strpno sobivanje in oblikovanje kulturnega dialoga
- razvijanje državljanskih kompetenc
- aktivno vključevanje v spreminjanje družbenega življenja
- spodbujanje pozitivnih misli in optimističnega ravnanja
Skozi vse leto se bodo na ODS odvijale različne dejavnosti – npr.: usmerjeni pogovori in debate o pomenu miru, poklanjanje lepih misli o miru, izdelava plakatov, likovno in literarno ustvarjanje, pevski in plesni nastopi ter podobne dejavnosti, ki jih izvajajo učenci. Vrhunec projekta bo ob svetovnem dnevu miru, 20. 9. 2024, na različnih lokacijah v Celju, kjer bodo naši 5- in 6-šolci izdelovali zapestnice s pozitivnimi sporočili.
VARNO S SONCEM
Nosilec projekta je Inštitut za javno zdravje, njihov namen pa je seznaniti učence o škodljivih posledicah delovanja sončnih žarkov in ukrepih, s katerimi lahko nastanek teh posledic učinkovito preprečimo oz. zmanjšamo. Namen je, da bi že otroci kot svoj način življenjskega sloga usvojili pravilno zaščito pred škodljivimi vplivi sončnih žarkov. Projekt bo potekal od februarja do septembra 2025, v njem pa bodo sodelovali vsi učenci OŠ in POŠ.
Cilji projekta so:
- seznaniti učence o škodljivem vplivu sončnih žarkov in načinih učinkovite zaščite (ustrezna oblačila, pokrivala, zaščitna krema …)
- učenci spoznajo, da na njihovo zdravje vplivajo okolje in tudi mi sami
- učenci aktivno sodelujejo pri vsakodnevnih dejavnostih zaščite
Mednarodni projekti
- FIT4KID mreža šol
- EKO šola
- Naša mala knjižnica
- Mednarodni mesec šolskih knjižnic
- Branje ne pozna meja/Čitanje ne pozna granica
FIT4KID MREŽA ŠOL
Pridružili se bomo mreži šol FIT4KID; za vse učitelje bodo organizirana permanentna strokovna izobraževanja, na osnovi katerih bodo učitelji uvajali FIT pedagogiko na vsa učna področja in v vse oddelke z namenom spodbujanja učenja v gibanju, povečanja telesne dejavnosti učencev, povečanja motivacije, osredotočenosti, koncentracije in učinkovitosti pri učenju ter izboljšanju učnih sposobnosti in spretnosti. Izvajali bomo medsebojne kolegialne hospitacije in mrežili znanje tako v šoli kot tudi izven nje.
NAŠA MALA KNJIŽNICA
V projekt bodo vključeni vsi 4-šolci na centralni in POŠ; brali bodo knjige tujih avtorjev. Skupaj bodo na podlagi prebranih vsebin likovno, glasbeno in plesno ustvarjali ter uživali v šolski knjižnici.
MEDNARODNI MESEC ŠOLSKIH KNJIŽNIC
Mednarodno združenje šolskih knjižničarjev je tudi letos povabilo k praznovanju in promociji šolskih knjižnic. V slovenskem prostoru bo projekt že tradicionalno koordinirala Sekcija za šolske knjižnice pri Zvezi bibliotekarskih društev Slovenije. S praznovanjem želimo opozoriti na delo šolskih knjižnic in izpostaviti njihov pomen pri pridobivanju in povezovanju znanja, omogočanju empatije, razvijanju domišljije, treningu socialnih veščin otrok ter pri vzpostavitvi pozitivnega odnosa do knjižnic in branja.
Naša knjižnica se bo tudi letos pridružila praznovanju Mednarodnega meseca šolskih knjižnic.
BRANJE NE POZNA MEJA/ČITANJE NE POZNAJE GRANICE
Gre za slovensko-hrvaški projekt, ki je namenjen spodbujanju branja in razvijanje pismenosti ter spoznavanje kulture in običajev sosednje države. V projektu slovenski osnovnošolci prebirajo dela hrvaških avtorjev v slovenskem prevodu, njihovi hrvaški vrstniki pa dela slovenskih književnih ustvarjalcev. Ob koncu šolskega leta ena od partnerskih šol organizira zaključno srečanje, na katerem učenci predstavijo prebrano delo in avtorja, svojo šolo in kraj, iz katerega prihajajo. V projektu bodo v letošnjem šolskem letu sodelovali učenci 7. a.
EKO ŠOLA
Program Ekošola je mednarodno uveljavljen program celostne okoljske vzgoje in izobraževanja, namenjen spodbujanju in večanju ozaveščenosti o trajnostnem razvoju med otroki in učenci skozi njihov vzgojno-izobraževalni program ter skozi aktivno udejstvovanje v lokalni skupnosti in širše.
Ekošola bogati čustvene vezi otrok in mladih do narave. Uči jih spoštovati drugačnost in ceniti naravne dobrine.
Glavni cilj slovenske Ekošole je vzgoja otroka in mladostnika, da bi mu skrb za okolje in naravo postala del življenja. Temu cilju slovenske ekošole se v letošnjem šolskem letu pridružujemo tudi na naši šoli. V projekt bodo vključeni vsi učitelji šole. V projekt se vključuje tako matična, kot tudi podružnična osnovna šola.
Delovali bomo po principu 7 korakov za Ekošolo. Več o tem si lahko preberete na spletni strani slovenske ekošole: https://ekosola.si/
Drugi cilji so še:
- uvajati vzgojo in izobraževanje za okoljsko odgovornost,
- spodbujati in večati kreativnost, inovativnost ter izmenjavo idej,
- učinkovita raba naravnih virov (voda, odpadki, energija)
- povezovati okoljska vprašanja z ekonomskimi in socialnimi,
- razvijati pozitivne medsebojne odnose
- sodelovati pri preprečevanju in odpravi revščine,
- vzgajati in izobraževati za zdrav način življenja v zdravem okolju,
- povezovati ekošole v Sloveniji, EU in širše.
V okviru projekta Eko šola bomo sodelovali na različnih projektih:
- Krožno gospodarstvo
- Podnebne spremembe
- Energija
- Trajnostna mobilnost
- Hrana
- Biotska pestrost in voda
- Gibanje,
- Medvrstniška pomoč,
- Ločevanje odpadkov,
- Zbiranje odpadnega papirja
- Zbiranje odpadnih materialov
- Skrb za šolski vrt