NACIONALNO PREVERJANJE ZNANJA 2025

Marca in aprila 2025 bodo, učenke in učenci 3., 6. in 9. razreda osnovnih šol, reševali preizkuse nacionalnega preverjanja znanja (NPZ).

NPZ je zunanje preverjanje znanja, ki ga opravljajo vsi, učenke in učenci, v državi pri istem predmetu, na isti dan, pod enakimi pogoji oziroma po standardiziranih postopkih. Na podlagi dosežkov bodo, učenke in učenci, skupaj s starši lažje prepoznali močna področja znanja in tista, ki jim bodo morali posvetiti več pozornosti.

NPZ je obvezen. Za priseljence, ki šolo v Sloveniji obiskujejo šele prvo ali drugo leto, je NPZ prostovoljen.

Dosežek NPZ-ja ne vpliva na šolsko oceno, lahko pa dosežek učencev 9. razreda vpliva na vpis v srednje šole, toda le v primeru omejitve vpisa na izbrani šoli.

PREDMETI NPZ

3. razred:

6. razred:

→ matematika

→ tuji jezik (angleščina)

9. razred:

→ šport*

*Tretji predmet je določen s strani ministra tako, da izmed obveznih predmetov 8. in 9. razreda izbere največ štiri predmete, in določi, iz katerega tretjega predmeta se bo preverjalo znanje na posamezni šoli.

POMEMBNI DATUMI NPZ

→ 24. 3. 2025: NPZ iz slovenščine za 3., 6. in 9. razred

→ 27. 3. 2025: NPZ iz matematike za 3., 6. in 9. razred

→ 1. 4. 2025: NPZ iz tujega jezika (angleščina) za 6. razred in NPZ iz tretjega predmeta (šport) za 9. razred